Seyahat

Amsterdam neden özgürlükler ülkesi?!

Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı harikalar diyarı, uyuşturucu ve seksin alıştığımızın dışında konumlandığı özgürlükler şehri Amsterdam.

Peki Amsterdam’ın “Özgürlükler Şehri” olmasının sebebi yalnızca bunlar mı gerçekten? Bu sorunun cevabı tabiki Hayır olacak!…

Amsterdam, tam bir  masal şehri. Kendine özgü mimarisi, köprü ve kanallarıyla alıştığımızın dışında bir şehir.

Şehrin merkezinden biraz uzaklaşıp kanalların etrafında dolaşmaya başladığınızda Amsterdam’daki sistematik bir sessizliğin içine düşüyor insan. Kanallar arasında yürürken huzura bir kez daha şahit olursunuz. Mutlu ve huzurlu ve özgür insanlar yaşıyor bu şehirde. İnsan olma, insanca yaşama hak ve özgürlüğüne sahip insanlar.

Üç buçuk milyon insanın yaşadığı bu kozmopolit şehirde her milletten insanla karşılaşma imkanınız var ve bu insanlar birbirinin hak ve hukuklarına  saygılı …Günlük hayatında bu problemlere yer olmayan bir toplumda yaşayan bireyler de mutlu ve uyum içinde haliyle.Özgürlükler ülkesi demişken burada politika cezalandırmak değil, iyileştirmek. Hollanda’nın hapishanelerinin boş olması da bunu açıklamıyor  zaten. Aynı boş hapishaneler yine bir iyileştirme için kullanılıyor ve mültecilere ev olarak servis ediliyor. Mülteciler yeni evlerinde Hollandaca konuşmayı ve bisiklete binmeyi öğreniyor, sağlık hizmetleri ve insani ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Ve pek tabii çadırkentlerde, prefabrik kamplarda yaşamak yerine, temiz ve sıcak binaları evleri belliyor mülteciler.

Rijks Museum, Van Gogh Museum ve Anne Frank House’kültür açısında gidilip görülesi yerlerden…yrıca büyüleyici opera binasında, dünya tarihinin en ünlü eserlerini ustaca sahneye alınırken izleyebilir, tiyatroya ve her sokağa serpiştirilmiş sayısız galeriye gidebilirsiniz.

 

Oylarınızı Sosyal Medya\'da Paylaşın


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Harika
  • Çok Güzel
  • İyi
  • İdare Eder
  • Kötü
  • Berbat

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap